כאשר ה‘כיף' הופך להתמכרות

התמכרות לגראס? גמילה מגראס? מה פתאום זה לא ממכר…

עישון גראס, או צריכתו בצורות אחרות, הפך לדבר שכיח ומקובל בישראל, ואף בעולם כולו. חוקי או לא חוקי, נראה שהתרבות שלנו נותנת לזה לגיטימציה. יתר על כן השימוש הרפואי בקנאביס משדר לצעירים את המסר כאילו קנאביס זה משהו בריא ובלתי מזיק. ואלו המזהירים משימוש לרעה נתפסים כחסרי ידע ובעלי תפיסות מיושנות.

הגראס תויג בתור סם קל, הוא די זמין בכל מעגל חברתי, ולא יקרה שום דבר עם נתפוס קצת מצב רוח; או כך לפחות רבים מאמינים. אנשים רבים נוהגים לעשן מידי פעם גראס; לפעמים כאשר הם מבלים על שפת הים, לפעמים באיזו מסיבה או מפגש חברתי. חלקם נהנים מתחושה נעימה ומצב רוח טוב, אך לא מעט גם חווים תחושות לא נעימות של פרנויה וחרדה.

כדאי גם לקרוא: גמילה מסמים – מה כדאי לדעת?

כאשר הגראס הופך להתמכרות

לא כולם מתמכרים לגראס, אך אלו שכן מתמכרים אינם מכירים בבעיה במהירות. הם נהנים מהתחושה הנעימה של עישון הגראס ובמהרה מתחילים לעשות בו שימוש יום יומי. הם ממשיכים ליהנות מהתחושה הטובה, ובטוחים שהם יוכלו להפסיק מתי שרק ירצו. הם מספרים לעצמם את הסיפור הזה אך בפועל הם תמיד דואגים לרכוש עוד לפני שתיגמר הקססה והקנאביס נוכח בכל תכנית ובכל פעילות. המחשבה שיגמר להם הגראס מעוררת לחץ נפשי.

לצד העליה בתדירות השימוש, התמכרות לגראס מביאה איתה גם עליה בכמות הנצרכת. הגוף מפתח סבילות והמכורים זקוקים לכמויות גדולות יותר של גראס על מנת להרגיש את ההשפעה.

כאשר הגראס הופך להתמכרות הדבר משפיע על כל תחומי החיים. אנשים מאבדים עניין בפעילויות ומעגלים חברתיים והופכים להיות חסרי מוטיבציה בחיים. הם עשויים להעביר חודשים ושנים בתחושה שהכול בסדר, אך אינם שמים לב שהם פשוט צועדים במקום ואינם מתקדמים בחיים.  הדבר פוגע בלימודים, התקדמות בעבודה, מערכות יחסים וכל ביטוי של יוזמה אישית בחיים.

התמכרות לגראס יוצרת תלות רגשית; הגראס מלווה את המכורים לכל מקום, וכאשר הם מבינים ומנסים להפסיק או להפחית את השימוש, הם מגלים שזה לא כל כך קל.

תסמיני גמילה מגראס

למרות שהגראס נתפס בדעת הקהל כסם קל, גמילה מגראס מביאה איתה תסמיני גמילה שקשה להגדיר אותם כקלים. נכון, אלו הם אינם תסמיני הגמילה של קוקאין, אך בכל זאת מדובר בתסמינים הדורשים התמודדות וסיוע. תסמיני גמילה מקנאביס כוללים הפרעות שינה, עצבנות יתר, הפרעות חרדה ונטייה לדיכאון, תחושת אי שקט ואף תסמינים פיזיים כמו רעידות, תחושת צמרמורת והזעה.